Ayak Şişmesi Neden Olur?

blank

Ayak, bacak ve ayak bileği şişmesi vücudun ilgili kısımlarında sıvı birikimi nedeniyle oluşmaktadır. Ayak şişmesi çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yoğun tempo nedeniyle uzun süre yürüme veya ayakta kalma, hareketsizlik, hamilelik, burkulmalar, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kas hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkisi, ayaktaki yaralanmalar, enfeksiyon hastalıkları, lenf damarı rahatsızlıkları, kan damarlarındaki tıkanıklık gibi birçok sebep ayakların şişmesine etki etmektedir.

Ayak Şişmesi Nedir? 

Ayak Şişmesi Nedenleri

Ayak ve ayak bileği şişmesi vücudun bu bölgelerinde sıvı birikmesini gösteren periferik ödem olarak bilinmektedir. Yaralanma nedeniyle olmadığı sürece sıvının birikmesi genel olarak hastaya acı vermez. Şişkinlik, yerçekimi nedeniyle vücudun alt kısımlarında genellikle daha belirgin olarak görülmektedir. Ayakların şişmesi daha çok yaşlı ve yetişkinlerde meydana gelmektedir. Bu durumda ayak gergin bir hal alır ve ağırlaşır. Kişi yürümekte, ayakkabı ve çorap giymekte zorlanabilir.

Ayak Şişmesi Kimlerde Görülmektedir?

Ayak şişlikleri iki taraflı veya tek taraflı olarak kendini gösterebilir. İki taraflı ayak şişlikleri daha çok sistemsel olarak vücuttaki herhangi bir organın yetersizliğinden dolayı meydana gelmektedir. Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kas hastalıkları ve benzeri sorunlar bunlardan bazılarıdır. Tek taraflı ayak şişmeleri ise daha çok travma yaralanmaları, tendon iltihaplarını temsil etmektedir. Ayak şiştiği zaman karıncalanma, ağrı, kızarıklık, sıcaklık hissi ile birlikte, şiş alana bastırınca kalıcı çukurluk oluşmaktadır.

Ayak Şişlikleri Nasıl Geçer?

Yaşlı erişkinlerde ayak, bacak ve ayak bileği şişmesi sık olarak gözlenen bir durumdur. Ayak şişmelerinde gerçekleştirilen en eski ve etkili yöntem ayakları kalp hizasından yüksekte tutmaktır. Bacaklarınızı esnetmek ve hareket ettirmek, yiyeceklerdeki tuz miktarını azaltmak, fazla kilodan uzak durmak, uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınmak şişliği azaltmanın ve ortadan kaldırmanın bilinen yöntemleridir. Uzun süren ve geçmeyen şişliklerde mutlaka uzman bir hekime danışmak, şişliğin sebebini öğrenmek ve gerekli tedavi yöntemlerini uygulamak gerekmektedir. Ayrıca ayakların şişmesi durumunda varis çorapları da gün içinde kullanılmaktadır. Erken tanı ve tedavi oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Ayakların şişmesi başka ayak hastalıkları ya da bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Bu nedenle geçmeyen ayakların şişmesi vakalarında muhakkak uzman hekime danışılmalıdır. Ayak şişmesi tedavisi uzman hekimin gerçekleştireceği fiziki muayene ve çeşitli tetkikler sonrasında belirlenmektedir. Şişliğin altında yatan nedene bağlı olarak hastaya uygulanılacak tedavide farklılık gösterebilir.

Hamilelikte Ayakların Şişmesi

Hamilelikte ayak şişmesi yaygın olarak rastlanılan hamilelik komplikasyonudur. Özellikle hamileliğin son aylarında birçok anne adayının ayakları şişmektedir. Anne adayının hormonal değişiklikleri vücutta suyun tutulmasına neden olur ve bu durumda sıvı artışı yaşanır. Ancak ayakların şişmesi başka hastalıklarında belirtisi olabilir. Hamilelikte ayakların şişmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Uzun süre ayakta kalmak,
  • Yeterince su içmemek,
  • Düzenli beslenmemek,
  • Uzun süre ayakları aşağı sallayarak oturmak,
  • Protein eksikliği,
  • Aşırı tuz tüketimi de hamilelik döneminde ayak şişmesine neden olan faktörlerdendir.

 

blank
blank