Ayak Şekil Bozuklukları Ve Tedavisi

blank

Ayak Şekil Bozukluğu Ve Tedavisi

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, 360 TV’de Dr. Aytuğ Kolankaya’nın sunduğu sağlık severlerin beğenerek izlediği “Dr. Aytuğ” programının canlı yayın konuğu oldu. Çağın sağlık sorunlarından olan ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ayak hastalıklarının konuşulduğu programda Prof. Dr. Nejat Güney, ayak şekil bozuklukları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Bebeklerde Görülen Ayak Şekil Bozuklukları

Vücudumuzun bütün ağrılığını taşıyan ayaklarımızın sağlığı her yaşta büyük önem taşımaktadır. Bebeklik döneminde ayakta oluşan şekil bozuklukları düzeltilmediği durumlarda ileride daha ciddi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Ayak hastalıkları içerisinde yer alan bebeklerde doğuştan gelen çarpık ayak, tıp dilindeki adıyla Pes Ekinovarus olarak bilinmektedir. Bebeklerde görülen çarpık ayakta, ilgili ayağın topuğu içe ve ön ayak içe doğru dönerek normalden daha küçük görülme eğilimindedir. Çarpık ayak hastalığının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Geçmişte anne karnındaki duruş bozukluğu sebebi ile meydana geldiği düşünülen bu rahatsızlık, gelişen tıp teknolojisi ve detaylı ultrason görüntülemeleriyle hamileliğin 16. haftasında saptanabilmektedir.

Bebeklerde Çarpık Ayak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji sayesinde çarpık ayak anne karnında görüntülenebilmektedir. Bu sayede bebeğe doğum sonrası tedavi uygulanmaktadır. Bebeğin ayağında oluşan çarpık ayak şekil bozukluğu için aileye birtakım masaj yöntemleri gösterilmektedir. 1 hafta kadar bebeğe masaj ve egzersizler yaptırılmaktadır. Bebeğin cildi hassas olduğu için hemen alçı içine almak doğru değildir. Bebeğe uygulanılan masaj ve egzersizler sonrasında bebeğe alçı tedavisi uygulanmalıdır. Uzman ortopedi cerrahı bebeğe uygulanan alçı pozisyonunu her hafta değiştirmektedir. Alçı tedavisi 3 – 4 ay sürebilmektedir. Tedavi sonrasında bebeğe düzeltici ayakkabılar, düzeltici ateller uygulanmaktadır. Çarpık ayak vakalarında çocuğun düzenli olarak ortopedi cerrahına muayene olması gerekmektedir. Çarpık ayak sorunu görülen çocuklarda erken yapılan tedavi sayesinde cerrahiye duyulan ihtiyaç azaldığı gibi deformitede, tamamen normale yakın düzelme sağlanabilmektedir.

Ayakta Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Ayakta şekil bozukluğu, doğuştan meydana gelebileceği gibi başka hastalıkların yan etkisi olarak da oluşabilir. Ayrıca ayaklara gerekli özenin gösterilmemesi, yanlış ayakkabı kullanımı gibi faktörlerde ayakta şekil bozukluğu oluşmasına neden olmaktadır. Ayak şekil bozuklukları arasında; CMT hastalığı, çekiç parmak, halluks valgus yer almaktadır.

CMT Hastalığı: Çukur taban olarak da bilinen bu hastalık, ayaktaki sinir ve kasların çalışmaması sonucu meydana gelen nörolojik bir hastalıktır. CMT hastalığı, genellikle kalıtsal olarak görülen şekil bozukluğudur.

Çekiç Parmak Hastalığı: Gençlerde ve sporcularda yaygın olarak görülen çekiç parmak hastalığı el ve ayak parmak uçlarının hasar görmesi sonucu meydana gelmektedir. Hastalığın tedavi edilmediği ve daha da ilerlemesi durumunda şekil bozukluğu ve işlev kaybı oluşabilir.

Halluks Valgus: Ayak başparmağında oluşan şekil bozukluğudur. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. Ayak başparmağında çıkıntı oluşması, hastalarda ağrıya neden olmaktadır. Bu durum yürümeyi de zorlaştırmaktadır.

 

 

blank
blank