Ayak Burkulması Nedir?

blank

Ayak Burkulması

Ayağı alt bacakla birleştiren, bilek eklemini bir arada tutan bağ ve kasların ani gelişen zorlanmaya maruz kalması sonucu burkulma oluşmaktadır. Ayak burkulması, can yakıcı bir ağrıyla kendini göstermektedir. Ayak bileğinin içe dönmesiyle oluşan bu sorun, dış yandaki dokuların hasar görmesine sebebiyet vermektedir. Burkulma, eklem yaralanması ya da kemik kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle bu durumu yaşayan kişilerin mutlaka uzman ortopedi cerrahının kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Ayak Burkulmasının Risk Faktörleri Nelerdir?

Ters bir hareket sonucu ayak bileğinin normal pozisyonundan çıkmaya zorlanması ile ayak burkulmaları oluşmaktadır. Ayak bileğindeki bağlardan bir veya daha fazlasının gerilmesine ya da yırtılmasına neden olan ayak burkulmasının ortaya çıkmasına etki eden çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Ani düşmeler, düzensiz pürüzlü yüzeyler, bazı spor dalları, zayıf ayak bileği, geçmişte meydana gelen ayak travmaları, uygun olmayan ayakkabıların kullanılması gibi unsurlar ayak burkulması risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Ayak Burkulması Belirtileri Nelerdir?

Genel itibarıyla ayak burkulması belirtileri ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Ağrı dışında burkulmadan sonraki birkaç saat içerisinde; şişme, morarma, hassasiyet, ısı artışı ve hareket kısıtlılığı da meydana gelir. Ayak burkulmasının bulguları yaralanmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yaygın olarak görülen belirtileri şu şekildedir;

  • Burkulan ayağın üzerine basarken hissedilen ağrı,
  • Ayak hareketliliğinde sınırlılık,
  • Sertlik,
  • Ciltte renk değişikliği gibi semptomlar ayak burkulması belirtileri arasında yer almaktadır. Burkulma belirtilerinin hissedilmesi durumunda uzman ortopedi cerrahına başvurulması gerekmektedir.

Ayak Burkulması Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın şikâyeti üzerine doktor muayenesi ile birlikte MR ve grafik kontrol yapılarak tanı konulur. Uzman ortopedi cerrahı hastaya fiziki muayene gerçekleştirerek ayak ve ayak bileğini inceler. Ayak bileğinin hassasiyet noktalarını belirlemek için ayak bileği hareket ettirilmektedir. Ayakta meydana gelen hasarın derecesini, kemiklerde kırık ve çıkık olup olmadığını kesinleştirmek için hastaya çeşitli görüntüleme teknikleri uygulanır. Bu görüntüleme teknikleri arasında; MR, ultrason, ayak bileği grafisi gibi görüntüleme yöntemleri yer almaktadır.

Ayak Burkulması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uzman ortopedi cerrahı kontrolünde yapılacak olan muayene sonrasında burkulmalar; istirahat, buz uygulaması, bacağın yukarı kaldırılarak kalp seviyesinin üzerinde tutulması, koltuk değnekleri, çeşitli ilaçlar ve ağrı kesiciler, alçı ve çeşitli egzersizlerle tedavi edilmektedir. Bu süre zarfında hastanın ayağına şişliğin inmesine yardımcı olmak amacıyla bandaj uygulaması da yapılmaktadır. Bağdaki yaralanmaların iyileşmediği durumlarda ise uzman ortopedi cerrahının gerekli görmesi durumunda cerrahi tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Ayak Burkulmalarından Nasıl Korunabiliriz?

Ayak bileği burkulma risklerini azaltmada en önemli faktörlerden biri dikkatli olmaktır. Egzersizlerden önce yapılan ısınma hareketleri, yapılan aktivitelere uygun ayakkabılar giymek, yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmak, denge alıştırmaları yapmak, kas gücü ve esnekliği korumak için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gibi faktörler ayak burkulmalarından korunmamıza yardımcı olan etkenler arasında yer almaktadır.

blank
blank