AYAĞINIZDAKİ BATMA HİSSİNE SON

blank

Topuk dikeni yani plantar fasiit, topuğun yakınında ayağın altında hissedilen bir tür batma hissidir. Sorun ayağın yaylanmasını yerine getiren bir kasın topuğa bağlandığı yerdeki kalsiyum birikintileridir. Sabah ilk uyanıldığında topuğa iğne batırılıyormuş gibi hissedilir ve ağrı giderek şiddetlenir. Daha çok aşırı kilolu, ayakta çok kalan ve düz zeminde çıplak ayakla yürüyen insanlarda görülür. En önemli belirtisi uzun yürüyüşler sonunda topukta beliren şiddetli ağrının, istirahat halindeyken bile devam etmesidir. Kolay bir hastalık sanılsa da tedavisi kişiden kişiye değişebilir.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Topuk dikeninin tanısında öncelikli olarak ortopedik muayene çok önemlidir. Tanı hasta öyküsüne ve hastanın klinik durumuna göre konulmaktadır. Muayene sırasında hasta topuğunun altına bastırıldığında ağrı hissediliyorsa, büyük olasılıkla topuk dikeni olduğu anlaşılır. Topuk dikeni teşhisi konulması durumunda hastaya ilk olarak ağrıyı yaratan aktivitelerden uzak durması önerilir.

Yapılması Gerekenler;

-Yumuşak tabanlı terlikler, spor ayakkabılar ve slikon topuk kullanımı,

-Ağrı kesici kremlerle masaj, antienflamatuar türden ilaçlar ve soğuk uygulamalar yapılması,

-Topuk altından yapılan PRP  tedavisi veya kortizon iğnesi ile yapılan uygulama,

-Şok dalgası tedavisi gibi bir takım yöntemler uygulanır.

Topuk dikeni tedavisinde ameliyat en son seçenektir ve çoğu hastada ameliyata lüzum kalmadan tedavi etkin bir biçimde tamamlanır. Topuk dikeni tedavisinde son derece spesifik haller hariç cerrahinin yeri yok denecek kadar azdır.

Masaj uygulamasıyla birlikte, yumuşak tabanlı ayakkabı kullanılması neticesinde hastaların ek tedaviye lüzum kalmadan şikayetleri geçer. Topuk dikeniyle birlikte topuğunuzda çatlaklar ve nasırlarda varsa, zeytinyağı ve vazelini karıştırıp topuğunuza banyodan sonra sürebilirsiniz.