Ayağım Yere Basınca Neden Ağrıyor?

blank

Ayak bölgesinde çok sayıda kas, tendon, bağ ve karmaşık bir kemik yapısı bulunmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olan ayaklarda birtakım faktörler ağrılara sebep olabilir. Günümüzde sıkça görülen kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasında olan ayak ağrısı aslında ayak taban ağrısı olarak da bilinir. Haliyle ayağım yere basınca neden ağrıyor sorusunun farklı yanıtları olacaktır.

Ayak Ağrısı Nedenleri;

Ayak sinirlerinin yaralanması, karıncalanması, uyuşması ya da yanmasıyla beraber ortaya çıkabilen ağrıların nedeni olarak birçok hastalık sayılabilir;

Eklem iltihabı
Çeşitli kırıklar
Hallux Valgus deformitesi
Aşil tendiniti
Kırık ayak bileği
Gut hastalığı
Diyabetik nöropati
Çekiç parmak deformitesi
Düz tabanlık
Metatars kemiklerinde ağrı (Metatarsalji)
Osteoartrit
Kemiklerde enfeksiyon
Paget kemik hastalığı
Plantar fasit (Topuk dikeni)
Septik artrit
Tümörler
Tarsal tünel sendromu
Romatoid artrit
Raynaud hastalığı şeklinde sıralanabilir.

Ayak Tabanında ağrı Nedenleri;


Ayağım yere basınca neden ağrıyor sorusunun diğer yanıtları; sık tekrarlanan aktiviteler başta olmak üzere yüksek ark (pes cavus deformitesi), gergin kas yapısı ve obezite, vs olarak sayılabilir. Öte yandan ayak tabanlarına uygulanan aşırı basınç durumu da taban kaslarını zorlar ya da taban kaslarının yırtılmasına neden olur.
Ayak ağrılarının sık görülen bir nedeni de topuk dikenidir. Topuğun altında ya da yanında ağrı ile kendini belli eden bu durum, sabahları uyandıktan sonra ilk birkaç adımda yoğun hissedilirken daha sonra azalır veya kaybolabilir. yoğun aktivite ve spor sonrasında da ağrılarda artış olur.

Ayak Ağrısı nasıl hissedilir;


Ayak ağrısı genelde ayağın yere basmasıyla beraber başlar. Düz taban deformitesi bulunan erişkinlerde ayakta dururken zorlanma ya da hassasiyet ile beraber baldır ağrıları ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Muayene sürecinde ayağın bastırılarak tanı konulması gerekir. Yine bu süreçte topuk bölgesindeki çeşitli hastalıklar da ayak ağrılarına sebep olabilir.

Ayak Ağrısı Tedavisi;


Ağrıların hafif olması durumunda kısa süreli basit yöntemler ile iyi sonuçlar almak mümkündür. Ancak normal aktivitelerde bile ayak ağrısı yoğun yaşanıyorsa daha etkili yöntemler uygulamak gerekir. Ağrının ilk fark edilmesi durumunda yapılacak tetkiklerin ardından hastalığın durumuna göre genelde ağrı kesici ilaçlar ve taban desteği reçete edilir. Ayrıca ayağa ağırlık verirken güçlük çekilirse koltuk değnekleri önerilir. Ağrının devam etmesi durumunda gerekir ise cerrahi tedavi uygulanması söz konusu olabilir. Halluks valgus , ileri düz tabanlık, ileri pes cavus deformiteleri cerrahi tedavi gerektiren hastalıklardır.