Ayağım Burkuldu! Kırılmış Olabilir Mi?

blank

Ayağı alt bacakla birleştiren, bilek eklemini bir arada tutan bağ ve kasların ani gelişen bir zorlanmaya maruz kalması veya kopması şeklinde meydana gelen burkulmalar, can yakıcı bir ağrıyla kendini gösterir. Ayak bileğinin içe dönmesiyle oluşan bu sorun, dış yandaki dokuların zedelenmesine sebebiyet verebilir.

Ani düşmeler,  düzensiz yüzeyler, bazı spor dalları, zayıf ayak bileği, geçmişteki ayak travmaları, burkulmada risk faktörleri arasında yer alır. Burkulmadan sonraki birkaç saat içerisinde; ağrı, şişme, morarma, hassasiyet, ısı artışı ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın sikayeti üzerine doktor muayenesi ile birlikte MR ve grafik kontrol yapılarak tanı konulur.

Tedavi Yöntemleri

Uzman hekim kontrolünde yapılacak olan muayeneler sonrasında burkulmalar; istirahat, buz uygulaması, bacağın yukarı kaldırılarak kalp seviyesinin üzerinde tutulması, koltuk değnekleri, çeşitli ilaçlar ve ağrı kesiciler, alçı ve çeşitli egzersizlerle tedavi edilebilir. Bağdaki yaralanmaların iyileşmediği durumlarda cerrahi tedaviler gerekebilir.

Bu Tür Burkulmalardan Nasıl Korunabiliriz?

Ayak bileği burkulma risklerini azaltmada en önemli faktörlerden biri dikkatli olmaktır. Egzersizlerden önce yapılan ısınma hareketleri, yapılan aktivitelere uygun ayakkabılar giyinmek, yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmak, denge alıştırmaları yapmak, kas gücü ve esnekliği korumak için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek bunlardan bazılarıdır.