Artroplasti Nedir?

blank

Artroplasti Nedir

İleri yaştaki kişilerde çeşitli nedenlerle eklem ağrıları görülmektedir.. Eklem protezi cerrahisi veya diğer adı ile artroplasti nedir? sorusu özellikle eklem ağrısı yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Artroplasti ya da halk arasında bilinen adıyla eklem protezi cerrahisi; hastanın bazı nedenlere bağlı olarak  işlevini kaybeden ekleminin, cerrahi müdahale ile tekrar oluşturulması ya da şekillendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Eklem protez cerrahisi ile hasta ilgili ekleminde, kaybettiği fonksiyonları tekrar kazanır. Hastanın çekmekte olduğu ağrılarından da kurtulur. Hastalarda en sık kalça, diz ve omuz eklemlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar ve ağrı görülür.

Artroplasti Nedir? 

Vücudumuzda bulunan tüm eklemler, hareket kabiliyetimiz için oldukça önemlidir. Çeşitli hastalıklar ya da travmalara bağlı olarak zaman zaman eklemler işlevlerini yapamayacak duruma gelmektedir. Artroplasti genel olarak geniş yüzeyli eklemlerde kullanılmaktadır. Eklem protezi ameliyatları, eklem ağrısı yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Hastanın ağrılarının giderilmesi için öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca enjeksiyon tedavisi ya da çeşitli fizik tedavi egzersizlerinin uygulanması gerekmektedir. Ancak hastaya yapılan tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda artroplasti ameliyatlarına başvurulmaktadır.

Artroplasti En Çok Hangi Eklemlere Uygulanır? 

Eklem Protezi

Ortopedi ve Travmatoloji alanında yer alan eklem protezi cerrahisi eklem ağrılarının tedavisinde en sık  başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Günümüzde uygulanan artroplasti ameliyatları; total kalça protezi ameliyatı, total diz protezi ameliyatı ve  omuz protez ameliyatlarıdır. Kalça ve diz eklemleri yük taşımaları, daha çok darbe almaları gibi nedenlerden dolayı daha sık hasar görmektedir.

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça eklemindeki hasar, kasık ve kalça bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acıların çeşitli tedavilere rağmen geçmediği durumlarda kalça protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Total kalça protezi ameliyatında amaç, hastanın yaşamış olduğu ağrıları sona erdirmek ve eklemin hareket kabiliyetini geri kazandırmaktır. Ayrıca kalça protezi ameliyatında, bozulmuş olan kalça eklemi yüzeyleri kalça protezi ile değiştirilir. Total kalça protezi ameliyatı sonrası birkaç gün hastanede kalmak gerekir. Normal yürüme fonksiyonu ortalama 4-5 haftada kazanılmaktadır.

Diz Protezi Ameliyatı

Eklem protezi cerrahi alanında ortopedi cerrahları tarafından yaygın olarak yapılan diz protezi ameliyatı, hastanın aşırı yıpranan ve ağrıya neden olan diz eklemine uygulanmaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan diz protezi insan vücuduna uygun maddelerden imal edilmektedir. Yapılan klinik muayene ve çeşitli görüntüleme teknikleri sonucunda, diz protezine aday olduğuna karar verilen  hastalar, ameliyat öncesi geniş kapsamlı muayene yapılarak ameliyata uygun olup olmadıkları belirlenmektedir. Uzman ortopedi cerrahı tarafından gerçekleştirilen diz protez ameliyatı sonrası hasta eski yaşam konforuna ulaşmaktadır.

Omuz Protez Ameliyatı

Artroplasti günümüzde yaygın olarak yapılan hasar gören omuz eklem yüzeylerinin değiştirilmesidir. Omuz protezi, omuz bölgesinde kireçlenme ya da travma sonucu meydana gelen hasarlar sonucu uygulanan cerrahi bir işlemdir. Kişinin omuzunda meydana gelen bozukluklar, hasarlar hastada ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle total omuz protezi ameliyatında, hastanın hasar gören omuz eklem yüzeyleri omuz protezi ile değiştirilerek hastanın ağrıları giderilmektedir. Ayrıca omuz protezi ameliyatında, omuz kemiklerinin zarar gören kısımları çıkarılmaktadır. Hastanın omzuna metal ve plastik malzemeden üretilmiş protez adını verdiğimiz implantlar takılmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acılar sona ermektedir. Omuz protez ameliyatı sonrası belirli bir süre hastanede gözetim altında kalan hastaya fizik tedavi egzersizleri de yaptırılmaktadır.

blank
blank