Amputasyon Sebepleri ve İyileşme

blank

Amputasyon tanım itibariyle, ağır hasarlanmış ya da fonksiyonelliğini yitirmiş ekstremitelerin kesilmesi ve vücuttan alınmasıdır. Günümüz tıp dünyasında amputasyon ile ilgili tartışmalar devam ederken amputasyon sebepleri ve iyileşme süreçleri dikkatle takip edilir. Aslında amputasyon her zaman eklemleri kurtarıcı bir operasyon değildir ancak cerrahi anlamda gerekli görülen bir işlem olarak bilinir.

Amputasyon Sebepleri

Amputasyon sebepleri arasında en çok periferik vasküler hastalıklar bulunur. Beslenme süreci için de önemli olan amputasyon sürecinde vasküler hastalıkların yanı sıra diyabet hastalığı da amputasyon nedenlerindendir. Diğer amputasyon sebepleri şu şekilde sıralanır;

  • Donma (aşırı soğuğa maruz kalma)
  • Travmalar
  • Tümörler
  • Amelia (Ekstremite yokluğu)

Travmalar: Travmatik durumlar amputasyon sebepleri arasında yer almaktadır. Gerek kas gerekse iskemik dokuları, toksinlerin ortaya çıkmasından sonra ciddi ağrılara neden olabilir. Ayrıca üst ve alt ekstremitede yaşamı tehdit eden bu durumlar için amputasyon uygulamasına başvurulur.

Donma: Donma vakası, soğuğa direkt maruz kalma sonucunda yaşanır. Bu durum dokulara anında zarar verebilir. Ayrıca damarlarda yaraların açılmasına neden olan donma vakalarında donmanın derecesi önemlidir. Amputasyon sebepleri ve iyileşme süreci takip edilirken bu tür vakalarda erken amputasyondan kaçınılmalıdır. Çünkü düzelme süresi kendiliğinden başlayabilir. Ayrıca sorunlu bölgenin renk değişmesi ve en çok 6 ay boyunca düzelmemesi halinde enfeksiyon riski de bulunur.

Tümör: Tümör dokularında primer amputasyon sayısında azalma yaşanması, radyasyon ve kemoterapi gibi tedavilerin gelişmesine bağlıdır. Ancak amputasyon uygulanacak ise işlem yapılacak bölgenin hijyen tutulması önemlidir.

Amputasyon İyileşme Süreci

Amputasyon işlemi, hastaya artık bir faydası olmayan ve şiddetli ağrıları beraberinde getiren bacak veya kolun bir bölümümün kesilmesi işlemidir. Daha çok kol, bacak, ayak ya da parmakların kesildiği bu uygulama sonrasında yapay organ takılarak hastanın yaşamına devam etmesi sağlanır.

Birçok nedene bağlı olarak yapılan bu işleme ayrıca damar hastalıklarının tedavi edilemediği durumlarda başvurulur. Haliyle tedaviye yanıt alınamaması durumunda en son aşama amputasyondur.

Uygulamanın ardından hastanede 2 haftaya kadar istirahat edilebilir. Herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece pansumanlar düzenli olarak devam eder. Drenler ise işlemden sonraki gün çıkarılır. Amputasyon sebepleri ve iyileşme süreci genelde 8 haftaya kadardır.

Yaraların rehabilitasyon süreci, işlemden hemen sonra başlamaktadır. Hastalara ilk günlerde gerdirme aktiviteler, sandalyeye geçme ya da koltuk değneği kullanabilme gibi yetiler kazandırılır. Protez bacak uygulanmış ise bu eğitimlere 10 gün sonra başlanabilir.

Amputasyondan sonra hastalar ideal kiloda yaşamını sürdürmelidir. Sigara bırakılmalı ve sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenme programı oluşturulmalıdır.