Akut Diz Yaralanmaları

blank

Akut diz yaralanmaları genelde sporcuların yaşadığı sakatlık türlerinden biridir. Bu yaralanmaların tedavi edilmediği durumlarda farklı sağlık sorunlarına neden olduğu unutulmamalıdır. Diz sakatlıkları yönünden riskli spor dalları arasında olan basketbol, voleybol ve futbol gibi aktivitelerde zıplama, ani düşüşler, koşarken aniden durma ve yana dönme gibi durumlarda akut diz yaralanmaları meydana gelebilir. İlgili sakatlıkların önlenebilmesi için dikkat edilmesi gereken çok sayıda faktör bulunmaktadır.

Diz Bölgesinde Görülen Sakatlık Türleri Hangileri?

Öncelikle diz eklemi vücuttaki en büyük eklem olarak bilinir. Uyluk, kaval ve diz kapağı kemiklerinden meydana gelir . Bu kemikler arasındaki bağlar dizi destekleyerek stabilize eder. Diz ekleminde yarım ay şeklinde iki adet menisküs bulunur. Bu menisküsler eklem yüzeyini genişleterek yük dağılımını dengelerler.

Diz bölgesinde görülen sakatlık türlerinden en önemlileri, menisküs yaralanmaları,  kıkırdak ve ön çapraz bağ zedelenmesidir. Gençlerde daha sık yaşanan bu durumlar,  eklem çevresindeki  kemikleri de yakından ilgilendirir.

Tıbbi olarak Strain ve Sprains adı verilen, diz içindeki bağlara ait  sakatlık türleri de yakından takip edilmelidir. Öncelikle Strain, tendonun ya da adalenin yırtılmasına veya zedelenmesine verilen isimdir. Kısmı veya tam olarak yırtık oluşabilir. Genelde ağrı, dizde şişlik ve yürümede zorluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Diz önündeki ağrı ile beraber diz altında da ağrı hissedilir.

Sprains ise bağların gerilmesi sonucu yaşanan sıkıntılara verilen isimdir. Koşu sırasında hızlıca yön değiştirme veya durma sonucunda meydana gelen Sprains rahatsızlığında yürümede zorluk çekileceği gibi dizde şişlik de oluşur.

Akut Diz Yaralanmalarında Belirtiler

Sakatlık belirtileri genelde ağrılarla kendini gösterir. Ayrıca diz bükme, idman yapma, merdiven çıkma, koşu ya da diğer bazı aktiviteler sırasında ağrıların şiddeti artmaktadır. Diz büküldüğü zaman bu bölgede sesler gelebilir. Uzun süreli ayakta durma veya oturma durumunda da ilk harekette ağrılar yaşanır. Son olarak akut yaralanmalarda diz bölgesinin şişmesi de olağandır.

Diz yaralanmalarının  Tedavisi:

Akut diz yaralanmalarında tedavi Yaralanmanın yerine ve şekline göre belirlenir. İlaç tedavisi, fizik tedavi bazı vakalarda başarılı sonuçlar verir. Menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları ve kıkırdakla ilgili sorunlarda da çoğu kez ancak cerrahi tedavi İle başarılı sonuçlar alınabilmektedir.