Akut Diz Yaralanmaları

blank

Akut diz yaralanmaları genelde sporcuların yaşadığı sakatlık türlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu yaralanmaların tedavi edilmediği durumlarda farklı sağlık sorunlarına neden olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yaralanmalarının muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. Kişinin yapmış olduğu spora bağlı olarak değişiklik gösterse de genellikle spor faaliyetlerinde diz yaralanmaları çok sık görülmektedir. Diz sakatlıkları yönünden riskli spor dalları arasında olan basketbol, voleybol ve futbol gibi aktivitelerde zıplama, ani düşüşler, koşarken aniden durma ya da yana dönme gibi durumlarda akut diz yaralanmaları meydana gelme olasılığı yüksektir. İlgili sakatlıkların önlenebilmesi için dikkat edilmesi gereken çok sayıda faktör bulunmaktadır.

Diz Bölgesinde Görülen Sakatlık Türleri Hangileri?

Akut Diz Yaralanmaları

Vücudumuzun yükünü taşıyan ve en büyük eklem olarak bilinen diz eklemi sportif faaliyetler neticesinde çeşitli darbeler sonucu hasar görmektedir. Diz eklemi; uyluk, kaval ve diz kapağı kemiklerinden meydana gelmektedir. Bu kemikler arasındaki bağlar dizi destekleyerek stabilize eder. Diz ekleminde yarım ay şeklinde iki adet menisküs bulunur. Bu menisküsler eklem yüzeyini genişleterek yük dağılımını dengelerler. Diz bölgesinde görülen sakatlık türlerinden en önemlileri, menisküs yaralanmaları,  kıkırdak ve ön çapraz bağ zedelenmesidir. Gençlerde daha sık yaşanan bu durumlar,  eklem çevresindeki  kemikleri de yakından ilgilendirir.

Tıbbi olarak Strain ve Sprains adı verilen, diz içindeki bağlara ait sakatlık türleri de yakından takip edilmelidir. Öncelikle Strain, tendonun ya da adalenin yırtılmasına veya zedelenmesine verilen isimdir. Kısmı veya tam olarak yırtık oluşabilir. Genelde ağrı, dizde şişlik ve yürümede zorluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Diz önündeki ağrı ile beraber diz altında da ağrı hissedilir. Sprains ise bağların gerilmesi sonucu yaşanan sıkıntılara verilen isimdir. Koşu sırasında hızlıca yön değiştirme veya durma sonucunda meydana gelen Sprains rahatsızlığında yürümede zorluk çekileceği gibi dizde şişlik de oluşur.

Akut Diz Yaralanmaları Belirtileri Nelerdir?

Sakatlık belirtileri genelde ağrılarla kendini göstermektedir. Ayrıca diz bükme, idman yapma, merdiven çıkma, koşu ya da diğer bazı aktiviteler sırasında ağrıların şiddeti artmaktadır. Diz büküldüğü zaman bu bölgeden sesler gelmesi de akut diz yaralanmaları belirtileri arasında gösterilmektedir. Kişinin uzun süreli ayakta durması ya da oturması durumunda da ilk harekette ağrılar yaşanmaktadır. Ayrıca akut yaralanmalarda diz bölgesinin şişmesi de olağandır.

Diz Yaralanmalarının  Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Akut diz yaralanmalarında tedavi yaralanana bölgenin yerine ve şekline göre belirlenmektedir. Hastaya uygulanan ilaç tedavisi, fizik tedavi gibi yöntemler bazı vakalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları ve kıkırdakla ilgili sorunlarda da çoğu kez cerrahi tedavi yapılmaktadır. Hastalara uygulanan cerrahi tedavileri de yüksek başarı oranlarına sahiptir. Hastalar gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardan biri de diz protezi işlemidir. Hasta diz protezi ameliyatı sonrası belirli bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. Ameliyat sonrası hasta uzman hekimin tavsiyelerine uymalıdır. Hekimin belirttiği süre sonrasında hasta spor faaliyetlerine geri dönebilmektedir.

blank
blank