Kemik İliğimde Ağrılı Ödem Var !!!

blank

Orta veya ileri yaşlardaki bireylerde görülen kemik iliği ödemi daha çok diz, ayak ve kalça eklemlerinde kendini gösterir. Eklem kıkırdağı aşınmış hastalarda bazen yürüyüş sırasında bazen de hiçbir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Ödem oluşturan kemik iliği şiddetli ağrılarla kişinin yaşam kalitesini düşürür. Hekimin kontrolünde manyetik rezonans görüntüleme ile hastalığın detayları görülebilir.

Tedavi Yöntemleri

Ağrılar doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlar, dinlenme ve buz tedavisiyle biraz hafifler. Çoğu kişide ödem aylar içinde kaybolur. Özellikle uyluk kemiğinin baş kısmında  ödem azalsa bile kemiği besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak ‘’avasküler nekroz’’ adı verilen cansız kemik adacıkları oluşur ve kalça eklemi çok ağrılı ve kullanılamaz hale gelir.  Bu duruma gelen kalça ancak protez cerrahisi uygulanarak tedavi edilebilir. Avasküler nekrozun tedavisinde çok çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmasına  rağmen tedaviye cevap vermeyen hastalarda sıklıkla cerrahi operasyona gerek duyulur.

Subkondral Kemik Çimentolama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ameliyathanede ve genel anestezi yöntemi kullanılarak yapılan subkondral kemik çimentolama işlemi,  ödem alanına kalın iğneler yardımıyla kemik çimentosu zerketme işlemidir.  Bu çimento 6-8 dakikada sertleşir. Amacı ödemli alanda kemiği güçlendirerek ağrıyı ortadan kaldırmak ve zayıf kemiğe destek olmaktır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer.